Oturunca Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Oturunca Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Oturunca kuyruk sokumu ağrısı, vücudun sağlıklı şekilde görevini yerine getirmesi için kemiklerin sağlığı son derece önemlidir. Kuyruk sokumu içerisinde bulunan kemiklerin hassas olması sebebiyle bu bölümde oluşan incinme, zorlanma, travma sonucu oluşan problemler, kazalar bu bölümde problem olmasına neden olurken, yanlış pozisyonda oturulması kuyruk sokumu ağrısının tetiklenmesine sebebiyet verir. Kişinin sürekli aynı pozisyonda kalarak oturması ve sert zeminde oturmaya devam etmesi ağrının şiddetini artırır. Vücuttaki ağırlığın oturma esnasında kalça kemiğine uyguladığı baskı kuyruk sokumunun hasar görmesine sebebiyet verir. Oturunca kuyruk sokumu ağrısı, omurgada olan problemler kuyruk sokumu ağrısını desteklediği için hareket kısıtlılığına sebebiyet verir. Bu durum hayatı olumsuz yönde etkiler.

Oturunca kuyruk sokumu ağrısı, anormal duruş sebebiyle uzun süre devam eden araba kullanma kuyruk sokumunda kronik ağrı oluşmasına neden olur. Kuyruk sokumu ağrısı kişinin kilo alması ile şiddetini artırır. Bu süreç içerisinde bütün kilonun oturma ile kuyruk sokumuna baskı yapması bu bölümde bulunan dokuların hasar görmesine neden olur. Bu sebep kemikte baskının artırılmasına neden olurken; sıkışma yapması ile kuyruk sokumu kemiğinde kırılma oluşumuna neden olabilir.

Oturunca kuyruk sokumu ağrısının tedavisi nasıl yapılır?
  • Kuyruk sokumunda bulunan problemin giderilmesi için kişinin oturma pozisyonunu değiştirmesi, uygun olmayan duruşlardan kaçınılması, vücut dik olacak şekilde doğru oturarak bu bölümde bulunan baskının azaltılması sağlanır.
  • Bu kişinin oturma pozisyonundan kalkma pozisyonuna geçerken doğru şekilde hareket etmesi bu bölümde bulunan baskınının giderilmesine fayda sağlar.
  • Kuyruk sokumunda bulunan baskının azaltılması için oturma simidi kullanılması tavsiye edilir. Kullanılan simit sayesinde kemikte bulunan baskı azaltılarak kuyruk sokumu ağrısı giderilir.
  • Oturunca kuyruk sokumu ağrısı çeken kişilerin fizik tedavi uygulanması ile bu bölgede bulunan ağrılarının giderilmesi sağlanır. Ağrıların şiddetinin giderilmesi için etkili olan yöntemler içerisinde yer alır.
  • Bu kişinin rahatlaması için mesajlar yaptırması ağrının dindirilmesini destekler. Bu sebepten dolayı Uzman kişilerin masaj yapması gerekir.
  • Kuyruk sokumu ağrısını yaşayan kişilerin sıcak su torbası ile bu bölgeye uygulama yapması ağrının giderilmesini destekler. Özellikle masa başında oturarak iş yapan kişilerin oturma esnasında kuyruk sokumu bölümüne sıcak tulum koyması bu bölgede rahatlamayı destekler.
  • Ağrılar şiddetini artırıyor ise kişinin vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırması gerekir. Böylece hastalık ilerlemeden gerekli tedavi ile ağrının tedavi edilmesi sağlanır.

Oturunca Kuyruk Sokumu Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuyruk Sokumu Rahatsızlıkları

Kuyruk Sokumu Rahatsızlıkları

Haber Bülteni