Sol Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kuyruk Sokumu Ağrısı; bu bölgede hissedilen ağrılar zorlamalar, incinmeler ve yaralanmalar yüzünden hissedilir. Sol kuyruk sokumu ağrısı çok az da olsa ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Vücutta birçok görevi olan kuyruk sokumu kemiği oldukça küçüktür.

Sol Kuyruk Sokumunun Görevleri
  • Kalçalar arasındaki baskıyı azaltarak dağıtmak
  • Sırtta bulunan kemik ve kemik ile alakalı olan bölgenin sabitlenmesi
  • Bağları ve lifleri güçlendirmesi
Kuyruk sokumunda bulunan bu kemik omurganın uç kısmında, kalçanın hemen üzerinde bulunur. Kuyruk sokumu kemiği kuyruk sokumunun anatomik konumuna bağlı olur.

Sol Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Aşırı Baskı: Bele fazla yük bindiğinde sol kuyruk sokumunda ağrı olur. Çok uzun süre ayakta durmak ya da yanlış duruş kuyruk sokumunda baskıyı artırır ve ağrıya yol açar. (Örneğin, yanlış oturuş pozisyonu ve uzun saat araba kullanmak) bu durumlar aşırı kuyruk sokumunda kronik ağrıları tetikler.

İncinme: Kuyruk sokumunda veya omurgada meydana gelen incinmeler sol kuyruk sokumunda ağrıya neden olur. Doğrudan ya da dolaylı olarak gelişen incinmeler şu etkenlerden dolayı kaynaklanabilir;
  • Sırt bölgesinin alt kısmında oluşan daralmalar veya kaza sonrasında kuyruk sokumunun bir bölümünün yerinden oynayarak çıkması
  • Spor esnasında bel kemiğine alınan sert darbeler
  • Ata biner iken düşmek (Özellikle de kuyruk sokumu veya sırt üstüne)
  • Temas sporları yaparken birden yere düşmek temas sporu denildiğinde akıla gelen ilk spor buz patenidir. Bu spor dikkat gerektiren bir spor türüdür çok dikkat etmeniz gerekir.
Devamlı Zorlama: Kuyruk sokumunu zorlayacak hareketler yapmak sol kuyruk sokumunda ağrıya neden olur. Örneğin devamlı bisiklete binmek, hiç ara vermeden yapılan spor beli zorlar. Bu durum kuyruk sokumundaki baskıyı artırır. Devamlı hareket etmek kuyruk sokumundaki esnemeyi artırır. Bu esneme de kas sistemi üstünde aşırı baskıya yol açar. Spor aktivitelerine, yapılan yanlış hareketlere dikkat edilmez ise kuyruk sokumu kemiği büyük ölçüde zedelenir. Kuyruk sokumunda oluşan zedelenmeler sol kuyruk sokumunda kronik ağrıya sebep olur.

Sol Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sol kuyruk sokumu ağrısı, sizi rahatsız edici dereceye gelmiş ise ve hiç geçmiyorsa mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Bu rahatsızlığın tedavisinde profesyonel sağlık hizmeti almanız gerekir.

Rahatlamak İçin Masaj Yaptırma: Sol kuyruk sokumu ağrısını hafifletmek için bölgeye masaj yapmak oldukça önemlidir. Ağrıyı azaltmak ve rahatlamak için masaj yapan uzmana ağrıyan bölgenin yerini tam olarak söylemeniz gerekir.

Uygun Pozisyonda Durmak: Sol kuyruk sokumunda hissetiğiniz ağrı yanlış oturma pozisyonu ve uygun olmayan duruş yüzünden oluyor ise boyun ile baş düz vücut daima dik pozisyonda oturmak baskıyı azaltır. Beli hafif kavisli tutmak esnekliği​ sağlar. Özellikle de oturduğunuz yerden ayağa kalkar iken kuyruk sokumunda acı ve ağrı hissediyor iseniz ayağa kalkmadan önce öne doğru eğilerek kalmamanız gerekir.

Sıcak Baskı Uygulama: Sol kuyruk sokumu ağrısı için mutlaka sıcak su torbası kullanın. Sıcak baskı ağrıyı hafifletir sizi rahatlatır. Sıcak torbayı günde dört kez ve on, on beş dakika kadar ağrı olan bölgeye uygulayın. Ağrı çok şiddetli ise ilk önce uzanın kuyruk kemiğindeki baskıyı azaltın sonra sıcak baskı uygulayın.

Minder Kullanarak Rahatlamak: bu tür ağrılar için özel içerikli minderler üretilmektedir. Kuyruk sokumu ağrısı için kullanılan bu minderler bel kemiğinin hemen alt kısmına konulmalıdır. Size ve ağrılı bölgeye uygun minderi almadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktora sorulmalıdır çünkü halka şeklinde olan minderler kuyruk sokumu ağrılarına iyi gelmez ve doktorlar tarafından önerilmez.

Sol Kuyruk Sokumu Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuyruk Sokumu Çekme Yöntemleri

Kuyruk Sokumu Çekme Yöntemleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuyruk Sokumu Eğilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Eğilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid Kuyruk Sokumu Ağrısı Yapar mı?

Hemoroid Kuyruk Sokumu Ağrısı Yapar mı?

Doğum Sonrası Kuyruk Sokumu Ağrısı

Doğum Sonrası Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kuyruk Sokumu Ağrısı Egzersizleri Nelerdir?

Kuyruk Sokumu Ağrısı Egzersizleri Nelerdir?

Güncel

Kuyruk Sokumu Kıl Temizliği

Kuyruk Sokumu Kıl Temizliği

Güncel

Kuyruk Sokumu Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Morarması Belirtileri ve Tedavisi