Kuyruk Sokumu Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumu Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu düşmesi oluşan ağrılar genel olarak bayanlarda görülen bir durumdur. Toplumda yaygın olarak görülmektedir. Özellikle oturur pozisyondayken ağrılar daha fazla şiddetlenme gösterirler. Kuyruk sokumu insan vücudunda var olan 33 tane omurun en alt kısmıdır. Orada oluşan ağrının kendiliğinden geçmesi beklenilmesi saçmalıktır. Tıbbi tedavi uzmanına görünmek şarttır.

Kuyruk sokumu düşmesi belirtileri: İncinmeler sonucunda oluşan düşmeler vardır. Bunlar; Spor yaparken bel kemiğinin alt bölgesinin darbe alması, kaza yapıldığında kuyruk sokumunun yerinden çıkış yapması, kuyruk sokumu ya da sırt üzerinde düşmelerde kuyruk sokumu düşmesi belirtilerdendir.

Kuyruk sokumu düşmesini etkileyen faktörler: Sürekli zorlamalarda oluşur. Örneğin; Hızlı bir şekilde bisiklet sürmek ya da zorlanacak bir ağırlığın altında girmeye çalışmak bu sorunu meydana getiren faktörlerdir. Vücuda yapılan aşırı baskıda obezite, fazla kilolularda kilodan dolayı nadiren de olsa kuyruk sokumu bölümünde meydana gelen tümörden dolayı, ilerleyen yaş durumundan mütevellit etkenlerde, kemik kanseri olan kişilerde kuyruk sokumunda ağrıya sebep doğurabilir.

Tedavileri: Uygun bir şekilde kuyruk sokumunun rahat edebileceği şekilde oturuş sağlamak kaydıyla kuyruk sokumunun rahat ettirilmesi gerekir. Oturduğunuz yerden kalkma esnasında acı çekiyorsanız kuyruk sokumu düşmesi veya ağrısı için özel minderler oluşturmuşlardır onu alarak rahat bir oturuş sağlanabilir. Bu tür minderler bel kemiği altına yerleştirilerek destek oluşturulur. Hasta bu sayede rahatlar, fizik tedavi, masaj yöntemiyle ve belirli birtakım ilaçlar sayesinde ayriyeten hekimlerin uygun görüp yazdığı ilaçlarla en son başvuru durağı olarak ameliyat ile bu durum tedavi edilinebilir. Tedavi yöntemleri sonucunda mutlak bir etkiye ulaşılmadıysa tekrar bir hekim kontrolünde muayene olmak yarar sağlar. Ciddi rahatsızlıkların önüne geçmek için hepimizin bilinçli olması gerekir.

Kuyruk Sokumu Düşmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuyruk Sokumu Delik Nedenleri?

Kuyruk Sokumu Delik Nedenleri?

Haber Bülteni