Kadınlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kadınlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı, bayan ve erkekte sık görülen rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu omuriliğin bitim yeridir. Belin aşağıya doğru kalça ortasındaki çizgi olan derin boşluktur. Kişi için şiddetli ağrı oluşur. Uzun süreli ağrıya neden olur. Sürekli hareketsiz oturma, ağır yük kaldırma, zorlu spor, aktivite kuyruk sokumu bölgesinde ağrı oluşturur. Bayanlar daha çok psikolojik sorun ve dolaşım bozukluğu yaşadığı için ağrı devamlı oluşur. Ağrı her yaş grubunda görülür. Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı rahatsız edici olur. Kadının leğen kemiğinin yapısından dolayı kuyruk sokumu bölgesi daha hassastır. Kuyruk sokumu vücudun 33 omurun en alt kısmında bulunan son parçasıdır. Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı kalıcı ve geçici olarak görülür. Bayanlar doğum yaptığı zaman arka basıncı çok olduğu için ağrı oluşur. Adet dönemi ile kuyruk sokumu ağrısı her ay görülebilir. Ağrı olan kuyruk sokumu yere buz koyularak bastırılması ağrıyı azaltır. Hafif ağrı bile olsa mutlaka ihmal edilmemelidir. Doktor gidilmelidir.

Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı belirtileri nelerdir?

Bayanlarda çok görülen rahatsızlıktır. Bayanın iş hayatına olumsuz etki yapar. Kuyruk sokumu bölgesinde şiddetli ağrı ve sızı oluşur. Bacak ve bel kısmında dayanılmaz ağrı görülür. Bel ve boyun fıtığı olan kişide kuyruk sokumu ağrısı oluşur. Kabızlık sorunu oluşur. Dışkılama sırasında ağrı ve yapamama görülür. Yere oturma sırasında ağrı oluşur ve ayağa kalkamama görülür. Cinsel birliktelik sırasında bel ve kuyruk sokumunda ağrı oluşur. Adet döneminde şiddetli ağrı görülür. Kuyruk sokumu ağrısı iş ve ev hayatında aksaklık oluşmasına neden olur.

Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısının nedeni ve tedavisi nasıl yapılır?
  • Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı moral bozucu rahatsızlık olur. Kuyruk sokumu birçok nedenden dolayı ağrır.
  • Bel ve kuyruk sokumu olan yere çok yüklenince kuyruk sokumu ağrır.
  • Ağır iş yapınca ve yük taşıyınca kuyruk sokumu bölgesinde ağrıya neden olur.
  • Kişinin kilolu olması, obezite olması kuyruk sokumu bölgesinde ağrıya neden olur.
  • Bel kısmında veya pelvis bölgesinde tümör varsa kuyruk sokumu ağrısı oluşur.
  • İlerleyen yaş ve yaşlanmak kuyruk sokumu ağrısına neden olur.
Kadınlarda oluşan kuyruk sokumu ağrısını önlemek için kişi otururken ve yürürken dik sürekli olmalıdır. Kuyruk sokumu için özel minderi alıp kullanmalıdır. Otururken minder devamlı kuyruk sokumu bölgesinde olmalıdır. Kuyruk sokumu olan bölgeye sıcak su ile baskı uygulanmalıdır. Günde 20 dakika bel ve kuyruk sokumu olan yere masaj yapılmalıdır. Doktor kontrolü ile ilaç tedavisi ve fizik egzersiz hareketleri uygulanmalıdır.

Kadınlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı Yorumları

soru

Havle

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba. Benim bir tane tanıdığım bayan arkadaş sürekli kuyruk sokumunda bir ağrının olduğunu belirtiyor. Bizimde yeteri kadar bilgi sahibi olmadığımız için bu konu hakkında ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bayanlarda kuyruk sokumunu önlemek için ne yapmamız lazım?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Havle Hanım,

Bayan arkadaşınızın yaşadığı kuyruk sokumu ağrısı için öncelikle bir doktora başvurması en sağlıklı yol olacaktır. Ancak genel önerilerde bulunacak olursak:

1. Duruş ve Oturuş: Uzun süre oturmak zorunda kalıyorsa, yumuşak bir yastık veya özel bir kuyruk sokumu yastığı kullanması rahatlama sağlayabilir.
2. Egzersiz: Hafif egzersizler ve germe hareketleri ağrıyı hafifletebilir. Ancak bu egzersizleri bir fizyoterapistten öğrenmesi daha faydalı olacaktır.
3. Sıcak veya Soğuk Uygulama: Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası veya buz torbası uygulamak ağrıyı azaltabilir.
4. Bazı Aktivitelerden Kaçınma: Ağrıyı artırabilecek bisiklete binme gibi aktivitelerden kaçınmak önemlidir.

Bu öneriler sadece genel bilgilerdir ve kesin çözüm için bir uzman görüşü almak en doğrusudur. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şiddetli Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Kuyruk Sokumu Çıban Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Çıban Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Eğilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Eğilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar