Kuyruk Sokumu Batması Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumu Batması Nasıl Geçer?

Kuyruk Sokumu Batması Nasıl Geçer, Kuyruk sokumu 3 adet ince kemikten oluşur. Bu kemikler birbirlerine bağlar yardımıyla bağlanmıştır. Kuyruk sokumunda bulunan ince ve narin kemikler, herhangi bir darbe, zorlama, incitme ile zarar görmektedir. Aynı zamanda kuyruk sokumunda bulunan kemikler çabuk kırılmaya da yatkındır. Bunun dışında birçok etken kuyruk sokumu batmasına neden olabilir. Kuyruk sokumunun sürekli esnemesi için üzerinde bulunan kas sistemine fazla yük bindirmek sakıncalıdır. Eğer ki bu yük sürekli tekrarlanırsa kuyruk sokumunda incinme, batma ve ağrıya yol açar. Uzun süre yanlış duruşta çok etkilidir. Kuyruk sokumu batması nasıl geçer, diye düşünmektense önlemler almak bu sıkıntıyla yüz yüze gelmekten daha iyidir. Uygunsuz bir pozisyonda saatlerce oturmak, uzun süre araba sürmek kuyruk sokumunda batma oluşmasına yardımcı olan diğer faktörlerdir.

Kuyruk sokumu batması nasıl geçer? Bu sorunun cevabı biraz ayrıntılı incelenmelidir. Ameliyatla ya da ilaç kullanarak bu rahatsızlığı aşmak çözüm değildir.


Bu tarz şikâyetler de yaş önem teşkil eder. İnsanlar yaş aldıkça, kas ve bunları bağlayan bağlarında ya da iskelet sisteminde yıpranama meydana gelir. Buda kıkırdak ve kemikleri tahribata daha yatkın hale getirir. Kuyruk sokumu batması ya da ağrısı yaşlılarda sık görülür. Kuyruk sokumu batması nasıl geçer, sorusunu kadınların daha fazla merak etmesi gerek, çünkü erkeklere göre beş kat daha fazla risk altındalar. Hamile kadınlarda ise daha sık görülüyor. Genellikle oturmayla ortaya çıkan batma gittikçe şiddetleniyor. Kadınlarda bu sorunun daha fazla yaşanma nedeni, kalçadaki pelvis yapısının kuyruk sokumunu daha az korumasından kaynaklanıyor. Doğum sonrasında bu batma çok görülebildiği gibi sebepsiz de oluşabiliyor.

Bu tip ağrıların uzaman bir kişi tarafından, birbirinden ayrılması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Kuyruk sokumu batması nasıl geçer, sorusunun en iyi cevabını, konusuna hâkim iyi bir uzmanla iş birliği yaptığımızda buluruz. Aksi taktirde cerrahi müdahale yapılmasına rağmen hastaların ağrıları devam etmektedir. Günümüzde, o bölgeye yapılan enjeksiyonla tedavi edilmektedir, ancak enjeksiyon tedavisinde hasta seçimi çok önemlidir. Bu tedaviye uygun hastalar seçilerek enjeksiyon tedavisi uygulanıyor. Tedaviden önce, ağrının hangi bölgede olduğu bulunuyor, sonra o bölgeye, skopi adı verilen cihazla x ışını gönderilerek enjeksiyon yapılıyor. Başka bir grup hasta ise manuel tedavi yöntemi ile şikâyetler ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Cerrahi işlem ise ilk aşamada düşünülmüyor. Çünkü kemiğin yerinden çıkartılması sakıncalı ve mecbur kalmadıkça alınması başka sıkıntılara sebep olabiliyor. Bunun nedeni ise kuyruk sokumu kemiği organları alttan destekleyen kasların yapışma noktası. Cerrahi işlem tecrübeli bir Uzman tarafından yapıldığında kesin çözüme ulaşılması kaçınılmazdır. Hastalara simide benzer minderde oturması, yan yatması, ağır kaldırmaması ve tuvalet olarak klozetlerin kullanması da önerilmektedir.

Kuyruk Sokumu Batması Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuyruk Sokumu Delik Nedenleri?

Kuyruk Sokumu Delik Nedenleri?