Bel Ağrısı Kuyruk Sokumu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Ağrısı Kuyruk Sokumu Belirtileri ve Tedavisi

Bel ağrısı kuyruk sokumu, sık karşılaşılan şikâyetler içerisinde yer alır. Vücutta kuyruk sokumu görevi saymakla bitmez. Yaygın olarak bayanlarda gözlenirken; erkeklerde de görülme olasılığı bulunmaktadır. Bel, vücudun dengesini sağlayan, ayakta durmamıza yardımcı olan organlar içerisinde bulunurken; oturup kalkmak için işlevsel görev üstlenir. Bel ağrısı kuyruk sokumu, kadınlarda daha çok görülürken; sebebi ise bayanların fiziksel olarak erkeklerden daha hassas yapıda omaları ile belirtilmektedir. Erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülebilir. Belirtileri farklı olsa da şikâyetler hep aynı olabilir. Halk arasında bu kemiğe büzdüm adı verilirken; tıp dilinde koksiks ismi verilir. Kadınlarda doğum sırasında zorlanma nedeniyle büzdüm kemiğinde kırılma, incinme, etrafında bulunan dokunun hasar alması, çatlak gibi durumlardan dolayı bel ağrısı kuyruk sokumu, şikâyetlerini ortaya çıkarır.

Bel ağrısı kuyruk sokumu nedenleri; ağrısı olan hastalar genelde travmaya bağlı hikayesi bulundurmaz. Birçok nedeni bilinmeyen ağrılardan dolayı bel fıtığı rahatsızlığı oluşa bilmektedir. Vücuttaki ağrı bel ve bacaklarda görülüyor ise zemini sert olan yerlere oturmak, ağrı hassasiyetini oluşturur. Halk arasında bel ağrısı olarak bilinse de ağrının sebebi kuyruk sokumu ile alakalıdır. En çok kadınlarda görülmektedir. Bunun sebebi oturarak sürekli çalışma olabilirken; hareketsizlik sonucunda ortay çıkar. Düşmelere oluşan sıkıntılar kuyruk sokumu işleyişini etkiler. Bunlar dışında bisiklet kullanırken yapılan yanlış hareketler veya sürekli bisiklet kullanılması, attan düşme, buz pateni yaparken düşme ve kaza anında sert zemine çarpma sonucu kuyruk sokumu zarar görebilir.

Genelde şiddetli kabızlık kuyruk sokumunun ağrısını tetikler. Uzun süren pelvik enfeksiyonu, çoğalan tümör kitlesinde kötü sonuçlar bu şikâyetin artmasına neden olur. Bel ağrısı kuyruk sokumu, obezite buna bir faktör olup, bel kemiğinin yükünü artırarak kuyruk sokumu baskısının çoğalması ile kuyruk sokumu ağrısı ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe bir oluşan kilonun omurgayı yıpratmasına neden olur. Hasta tedavi edilmezse bazı kemikler zayıf kalır. Bu demektir ki kuyruk sokumu çöküntüye uğrayan kemikler ağrıya neden olmaktadır. Omurga bölümünü destekleyen bağlarda iltihaplanma, genelde omurga kemiğinde çıkıntıya yol açar. Oturup kalkarken ağrıyı hissediliyorsa bel omurga kalça kemikleri kuyruk sokumu ağrısının oluşmasına neden olduğu belirtilir.

Bel ağrısı kuyruk sokumu ağrısının giderilmesinde yapılması gerekenler

Ağrının giderilmesi için hastalara bazı egzersiz uygulanır. Bunlar yanı sıra yan yatma, ağır kaldırmama ve sert zemine oturmaması gibi tavsiye edilir. Eğer hastalık tedavi edilmezse kronikleşir. Fizik tedavi ve masaj önerilebilir. Normal durusun sırt kemiğine destekleyici lif bağlarının güçlenmesi için uygun fizik tedavi yapılır. Kuyruk sokumunun zedelenip hasar görmesi fonksiyonların bozulmasına yol açar. Bu sebepten dolayı oturunca ağrı çok oluyor ise oturma simidi kullanılması ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Erken teşhis edilmezse hasar gören kuyruk sokumu ağrıları nedeniyle tedaviye geç kalınabilir. Oturuşu yanlış veya masa başında sürekli oturmalarda ve daha çok şoförlerde görülen rahatsızlıklar gittikçe ilerleyen kronik kuyruk sokumuna ağrısına sebebiyet verdiği için kişinin dengeli ve düz pozisyonda oturması anlatılır. Bel ağrısını tetikleyen kuyruk sokumu işlevini yavaşlatır.

Bel Ağrısı Kuyruk Sokumu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuyruk Sokumu Çıban Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Çıban Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuyruk Sokumu Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Batması Belirtileri ve Tedavisi