Kuyruk Sokumu Çekme Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumu Çekme Yöntemleri

Kuyruk sokumu çekme, vücudun sağlıklı şekilde görevlerini yerine getirmesi için kemik yapısının sağlıklı olması gerekir. Kuyruk sokumu içerisinde 3 adet hassas kemik bulunur. Bu bölümde bulunan kemiklerin zedelenmesi, kırılması veya çatlaması sonucunda birçok problemi oluşur. Özellikle aniden düşme sonucu meydana gelen kırık ve zedelenme birçok şikâyete sebebiyet verir. Bu bölümde bulunan koksiks kemiğinin dokularında hasar oluşması, sert düşmesi sonucu zedelenmesi kişinin yaşam kalitesini düşürür. Bununla birlikte kişide şiddetli ağrılar yaşanır. Bu problemler genellikle oturur pozisyonda çalışanlarda veya sert zeminde sürekli oturan kişilerde daha fazla görülür.

Kuyruk sokumu çekme yöntemleri nelerdir?

Hastalığı bulunan ağrılarının dindirilmesi için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Özellikle leğen kemiği içerisinde bulunan koksiks kemiğinin verdiği hasarın giderilmesi için yapılacak enjeksiyon tedavi, fizik tedavi, çekme tedavi gibi tedavi şekilleri ile hastalığın yarattığı problemler ortadan kaldırılır. Bunun için öncelikle ortopedi hekimine gidilmesi gerekir. Yapılan uygun tetkikler ve MR görüntüleme yöntemleri sayesinde kuyruk sokumu bölümünde bulunan hasarın kesin teşhisi yapılır.

Kuyruk sokumu çekme işlemi öncesi
  • Kuyruk sokumunda bulunan problemin giderilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde hastanın oturma simidi kullanılması tavsiye edilir. Yapılan uygun ilaç tedavilere cevap vermeyen hastalara başka tedavi yöntemleri uygulanır.
  • Kişinin sıcak banyo yapması, kuyruk sokumu olan bölgeye sıcak uygulama yapması hastada bulunan ağrının giderilmesine fayda sağlar.
  • Hastanın istirahat ederek ilaç kullanılması problemin giderilmesi için fayda sağlar. Ancak yapılan bütün uygulamalara rağmen hasta daha gerekli tedavi sağlanmamış ise lokal enjeksiyon yöntemi uygulanarak bu bölümünde bulunan ağrının giderilmesi sağlanır.
Kuyruk sokumu çekme işlemi
  • Tüm uygulamalara rağmen hasta da bulunan ağrıların giderilmemesi halinde kişinin durumu müsait ise elle tedavi yöntemi uygulanır. Kuyruk sokumu çekme işlemi ile kişide bulunan şikâyetlerin giderilmesi sağlanır. Bu uygulama için Uzman hekimlerin uygulama yapması veya fizyoterapistler tarafından uygulamanın yapılması gerekir. Uygulama hakkında yeterli donanımı bulunmayan kişilerin yapması birçok sıkıntı yaratır. Felç kalma, yatağa bağımlılık gibi problemlere neden olan bu konuda Uzman hekiminin araştırılması son derece önemlidir.
  • Kuyruk sokumu çekme işlemi uygulanmadan önce hastaya bazı sorular sorulur. Öncelikli olarak ağrının ne zaman başladığı, hangi pozisyonda daha fazla arttığı, ayağa kalkma esnasında ağrının şiddeti sorulur. Ayrıca kişinin günlük hayatında oturur vaziyette çalışıp çalışmadığı sorulmaktadır. Kuyruk sokumu çekme işleminden önce kişinin herhangi bir travma veya çarpmaya bağlı bu şikâyetinin meydana gelip gelmediği araştırılır.
  • Bu işlem aralıklı seanslar halinde uygulanır. Öncelikli olarak kişinin kuyruk sokumunun bulunduğu alana gerekli mesajlar yapılır. Masajların sonrasında Uzman kişilerin yardımıyla kuyruk sokumu çekme işlemi gerçekleştirilir. Belirli seanslar sonrasında kuyruk sokumu çekme işlemi tedaviye yanıt verir.
  • Seans süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yapılan uygulama sonrasında kişinin kendini yormaması günlük aktivitelerine dikkat etmesi, duruş pozisyonlarını doğru ayarlaması tavsiye edilir.,
  • Ayrıca kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, ağır kaldırmaması, düz ayakkabı giymeyi tercih etmesi, stres ve sıkıntı ortamlarından uzak durması, oturma pozisyonundan kalkma pozisyonuna geçerken ani hareket etmeden yavaş hareket etmesi gibi bazı uygulamalar anlatılarak kuyruk sokumu ağrılarının tekrar etmemesi sağlanır.
  • Yapılan bütün uygulamaları rağmen kuyruk sokumu çekme işlemi ile bu bölümde bulunan ağrıların giderilmesi sağlanamamış ise hastaya cerrahi işlem uygulanır.

Kuyruk Sokumu Çekme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuyruk Sokumu Eğilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Eğilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Kisti Nedir?

Kuyruk Sokumu Kisti Nedir?

Kuyruk Sokumu Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Dönmesi Kuyruk Sokumu Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Dönmesi Kuyruk Sokumu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kıl Dönmesi Ameliyatı Kuyruk Sokumu

Kıl Dönmesi Ameliyatı Kuyruk Sokumu

Güncel

Kuyruk Sokumu Kaşıntısı Nedenleri?

Kuyruk Sokumu Kaşıntısı Nedenleri?