Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir, kuyruk sokumu zedelenmesinden dolayı meydana gelirken; bunların başında herhangi bir yerden düşme sonucu ortaya çıkan problemler, bir yere ani çarpma veya kaza sonucu oluştuğu belirtilmektedir. Özellikli zayıf olan kişilerde oturur pozisyonda düşme ile bu bölümde bulunan dokularda zedelenme problemi fazla olduğu söylenmektedir. Burada bulunan koksikslerin zedelenmesi kuyruk sokumu zedelenmesinin başlıca sebepleri arasında yer alır. Bunun yanında kişide şiddetli ağrılar gözlenir. Ayrıca oturarak çalışan kişilerde, sert zeminli bölgelerde sürekli oturulması kuyruk sokumu zedelenmesinin başlıca nedenleri arasında yer alır. Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir, kuyruk sokumu zedelenmesi için tıbbi tedavinin yanında uygulanacak bazı yöntemler ile bu bölgede bulunan ağrının giderilmesi sağlanır. Bunun için öncelikle Ortopedi uzmanlarına gidilmesi gerekir. Yapılan MR kontrolleri ve çekilen röntgenler sayesinde bu bölümde meydana gelen zedelenmenin derecesi saptanır. Bu süreç içerisinde kişilerin uygulayacağı yöntemler sayesinde bu bölümde bulunan zedelenme sonucu oluşan ağrının tedavisi sağlanır.

Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir?
 • Öncelikle doktorun verdiği ilaç tedavinin uygulanması ile bu bölümde bulunan ağrıların giderilmesi sağlanır.
 • Bu süreç içerisinde hastanın kendine dikkat etmesi son derece önemlidir. Kişinin oturma simidi kullanması bu bölümünde bulunan ağrının giderilmesinde fayda sağlar.
 • Ayrıca yapılan sıcak banyolar ile bu bölgede rahatlama sağlanır.
 • İstirahat ile geçmesi beklenen kuyruk sokumu ağrılarında şiddetli ağrılar bulunuyor ise antibiyotik ilaç kullanımı ve ağrı kesici ilaç kullanımı tavsiye edilir.
 • Şiddetli ağrıları bulunan kişilere ağrı kesici iğneler yapılarak bu bölümde bulunan ağrıların giderilmesi sağlanır. İğnelerin 3 kez tekrar edilmesine rağmen bu ağrılarda giderilme sağlanmıyor ise doktorun vereceği karar ile cerrahi yöntem uygulanarak bu bölgede bulunan ağrıların giderilmesi sağlanır.
 • Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir, bulunan kişilerin kuyruk sokumuna buz uygulaması yapması bu bölümde bulunan ağrının giderilmesinde fayda sağlarken, buradaki iltihaplanmanın giderilmesini desteklediği belirtilir. Bu süreç içerisinde üç kez tekrarlanması halinde ağrıda azalma gözlenir.
 • Ayrıca ağrıların azaltılması için antienflamatuvar ilaçlar kullanılması tavsiye edilirken; ağrının geçmesinin yanı sıra vücuttaki ödemin atılması sağlanır.
 • Kuyruk sokumu ağrısı yaşayan kişilerin fazla kilosu bulunuyor ise bu bölümde bulunan ağrıyı tetiklediği belirtiler. Bu sebepten dolayı kişinin kilo vermesi halinde bu bölümde bulunan ağrının giderildiği belirtilir. Kilonun omurgaya uyguladığı baskı sebebiyle ağrının tetiklenmesi ile kilo verilmesi sayesinde ağrıda azalma sağlanır.
 • Yaşın ilerlemesi sonucunda kuyruk sokumu ağrılarında artma gözlenir. Bunun için doktorun vereceği uygun ilaçlar ile bu bölümünde bulunan yıpranmanın ve aşınmanın giderilmesi sağlanır.
 • Kişinin uygun pozisyonda durması, vücudunu düz bir pozisyona getirerek hareket etmesi bu bölümde bulunan ağrılarının geçmesini destekler.
 • Bu bölüme uygulanacak sıcak uygulama ile de rahatlama sağlanır. Sıcak havlu veya tuluk uygulaması ile yapılacak destek sayesinde bu bölümde bulunan ağrının yayılması sağlanır. Böylece ağrıda azalma sağlanırken; kuyruk kemiğinin vücuda yaptığı baskının azaltılması desteklenir.
 • Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir, kişilerin bu bölüme masaj yaptırması büyük rahatlık sağlar. Ancak yapılan masajın Uzman kişiler tarafından yapılması ağrının dindirilmesine fayda sağlar.
 • Kuyruk sokumu ağrısı şiddetine göre fizik tedavi yöntemleri ile giderilir. Fizik tedaviye uygulanması ile bu bölümde bulunan ağrılarda azaltılma oluşurken; geçmeyen ağrılarda yapılan uygulamalara rağmen gerekli ölçüde cevap alınmamış ise kuyruk sokumunda bulunan koksijektominin çıkartılması ile bu bölümde ağrının giderilmesi sağlanır.

Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuyruk Sokumu Çıban Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Çıban Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Düzeltme Yöntemleri

Kuyruk Sokumu Düzeltme Yöntemleri

Kuyruk Sokumu Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Rahatsızlıkları

Kuyruk Sokumu Rahatsızlıkları

Kuyruk Sokumu Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi