Kuyruk Sokumu Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumu Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu kanaması insanlarda sıkça görülen bir durumdur. Çoğunlukla insanların utanarak söyleyemediği kuyruk sokumu kanaması ileriki zamanlarda çok daha ciddi problemlere yol açabilmektedir. Kuyruk sokumundaki kanamanın en belirgin sebebi genellikle kıl dönmesidir.

Diğer Kuyruk Sokumu Kanaması Neden Olur?
  • Sivilce, akne, çıban kuyruk sokumu kanamasının sebeplerinden olabilmektedir.
  • Kıl dönmesi olabilir.
  • İltihap kaynaklı olabilir.
  • Tahrişten kaynaklı olabilir.
Kuyruk sokumu kanamasının en ciddi sebebi kıl dönmesidir. Tıp dünyasında kıl dönmesinin adı pilonidal sinüs anlamına gelmektedir. Kıl dönmesi derinin iç kısma doğru kıl oluşturmasının bir sonucudur. Kıl dönmesi hastalığı birçok yaş grubunda görülebilmektedir. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir.

Kuyruk Sokumu Kanaması ile Ağrı ve Şişlik

Kuyruk sokumu kanaması ile ağrı ve şişlik görülmesinin nedenlerinden birisi yine kıl dönmesidir. Uzun zaman boyunca tedavi edilmeyen kıl dönemsi hastalığı sonucunda kuyruk sokumu kanamasıyla birlikte seyreden ağrı ve şişlik görülmesi kaçınılmazdır.

Kuyruk sokumu kanaması ile ağrı ve şişliğin bir başka nedeni kuyruk sokumunda oluşan bir yara veya enflamasyondan kaynaklanmaktadır. Bundan kaynaklanan kuyruk sokumu kanamasında kişiye ayriyeten antiseptik tedavisi verilmesi ve yaranın temiz kalması kuyruk sokumu kanamasına faydalı olmaktadır.

Kuyruk Sokumu Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kuyruk sokumu kanaması, kıl dönmesi nedeniyle oluşmuşsa acil tedavi gerektirmektedir. Tedavi gecikir ise enflamasyon ve ağrı artış yapmaktadır. Kıl dönmesi tedavisinin en etkili yöntemi cerrahi girişimlerdir. Ameliyat ile kıl ile oluşmuş kitle alınır.

Kuyruk Sokumu Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuyruk Sokumu Kaşıntısı Nedenleri?

Kuyruk Sokumu Kaşıntısı Nedenleri?

Güncel

Kuyruk Sokumu İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuyruk Sokumu Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi