Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Ağrısı, Kuyruk sokumu, omurga adı verilen kemik yapısının bittiği noktada yer alan üçgen biçiminde bir kemik yapısıdır. Ön taraftan arkaya doğru basık bir yapıya sahip olan kuyruk sokumu kemiğinin ön kısmı çukur olmakla beraber arka kısmı yüksektir. Yapı ve görevleri bakımından küçük olmasına karşılık normal duruşun sağlanması, sırt kemiği yapısının sabitlenmesi, kalçalar arasında olan baskının azaltılması, lif ve bağlarının güçlenmesini sağlaması bakımından vücut için oldukça önemli bir kemik yapısı olan kuyruk sokumu kemiği, birçok kişinin ağrı yaşadığı bir omur parçasıdır. Kuyruk sokumu ağrıları çoğunlukla yaralanma, incinme ve zorlama sebebiyle ortaya çıkan ağrılardır. Kuyruk sokumu ağrıları birçok vücudun diğer yerlerinde olan ağrılar gibi kendi kendine geçen ve kısa süren ağrı özelliğine sahiptir. En çok da kadınlarda ortaya çıkan ve toplumda oldukça yaygın bir problem olan kuyruk sokumu ağrısı kişiyi belirli zamanlarda rahatsız etse de nadir durumlarda kişinin dayanamayacağı ağrı boyutuna ulaşabilir.

Kuyruk sokumu ağrısı nedenleri, oldukça kırılgan bir yapıya sahip olan kuyruk sokumu vücutta bulunan öteki kemikler gibi güçlü bir yapıya sahip olmadığı için oldukça çabuk zarar görebilir ve bu durumda kuyruk sokumu ağrısının ortaya çıkmasına neden olabilir.

İncinme, kuyruk sokumu kemiğinin direkt ya da omurga yapısının incinmesi kuyruk sokumu ağrısına neden olabilir. Alınan darbeler, spor etkinlikleri sırasında yaşanan düşmeler, sırt veya kuyruk sokumu üzerine alttan düşme, sırtın alt kısmında daralma ve kuyruk sokumunun yerinden oynaması gibi durumlar incinmelere neden olarak kuyruk sokumu ağrısına yol açabilir.

Sürekli aynı pozisyonda kalma, özellikle de oturarak çalışmak zorunda olan kişilerde görülen kuyruk sokumu ağrısı sürekli aynı sandalyede ve aynı pozisyonda oturmaktan kaynaklanabilir. Bu nedenle sandalyenin doğru seçilmesi oldukça önemlidir. Çünkü sert zemine sert olan bir sandalyede gün boyunca oturulması kuyruk sokumu kemiğine baskı yaparak kuyruk sokumu ağrısının ortaya çıkmasına neden olur.

Zorlama, sürekli aynı hareketlerin tekrarlanması, kuyruk sokumu yapısının devamlı hareket etmesi bu yapının esnemesine yol açar ve bu durumda sırt kasına aşırı baskı durumu yaparak kemiğin zedelenmesine ve bu durumdan kaynaklanan kuyruk sokumu ağrısına yol açar.

Obezite, kuyruk sokumu ağrıları nedenleri arasında en sık karşılaşılan durumlardan biri de obezitedir. Obezite rahatsızlığı bel kemiğine aşırı yükün sıkışmasına neden olarak kuyruk sokumu ağrısına zemin hazırlar.

Çocuk doğurma, normal doğumda bebeğin baş kısmının annenin kuyruk sokumuna baskı uygulaması neticesinde kuyruk sokumu kemiği hasar görerek kuyruk sokumunda ağrı ortaya çıkabilir.

Yaşlılık, ilerleyen yaşlarda iskelette birtakım aşınma ve yıpranmalar oluşabileceğinden kemiklerin zarar görmesi kolaylaşır. Bu nedenle yaşlılık kuyruk sokumu ağrısı nedeni olabilir.

Depresyon ve anksiyete, kuyruk sokumu ağrıları anksiyete ve depresyon durumda daha yaygın görülür. Vücudun doğal ağrı kesici özelliği kaygı, stres üzüntü durumlarında daha az salgılanır ve bu nedenle kuyruk sokumu ağrısı daha da hissedilir duruma gelir.

Omurga sinirinde sıkışma, omurga sinirinde oluşan baskılar kuyruk sokumu kemiğinin etkilenmesine neden olarak başta kuyruk sokumuolmak üzere kalça ve bacaklarda da ağrı olmasına neden olabilir.

Kemik çıkıntısı, kuyruk sokumunu destekleme görevi olan bağlarda ortaya çıkacak iltihaplanmalar omurgada oluşacak ve kemiğin dışarı doğru büyümesi anlamına gelen kemik çıkıntısı, kuyruk sokumu ağrısına yol açar.

Kemik kanseri ve tümör, kuyruk sokumu ağrıları arasında kemik kanseri ve kuyruk sokumuna baskı yapan tümör kuyruk sokumu ağrısı nedenleri arasında sayılabilir.

Kuyruk sokumu ağrısı belirtileri, kuyruk sokumu ağrısı aşırı değildir. Ancak bazı durumlarda ağrılar şiddetli duruma gelebilir. Kuyruk sokumu ağrısının yeri hasta tarafından tam olarak tarif edilemez ve bu ağrılar herhangi bir dönemde ve yaşta ortaya çıkabilir. Kuyruk sokumu ağrısı, kuyruk sokumu çevresinde hissedilen ağrılar, kuyruk sokumu etrafında parmak ile dokunulduğunda hissedilen hassasiyet ile kendini belli eder ve bu ağrılar bacaklara da hissedilebilir. Kuyruk sokumu ağrısı dışkılama öncesi ve sonrası, oturma esnasında, cinsel ilişkide ve kadınların adet zamanında daha da artabilir.

Kuyruk sokumu ağrısı tedavisi, ağrılar sürekli oluyorsa bu durumda tedavi için mutlaka Uzman doktora başvurmalıdır. Kuyruk sokumu ağrısı duruş bozukluğundan kaynaklanıyorsa hastaya doğru duruş pozisyonları anlatılır. Hasta oturduğu yerden kalkarken ağrı yaşıyorsa bu durumda hızlı bir şekilde kalkmak yerine ilk önce önüne doğru eğilip daha sonra kalkması tavsiye edilir. Bu durum ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır. Kuyruk sokumu ağrısında hastaya bu ağrılar için özel hazırlanmış ve bel kemiğinin alt kısmına yerleştirerek kullanılan minder kullanmasını önerebilir. Bu tavsiyelerle beraber kuyruk sokumu ağrılarında doktorun reçete edeceği ağrı kesici ilaçlar ağrıların büyük bir oranda azalmasını sağlar. Fizik tedavi ve ağrının azalmasını yönelik yapılan egzersizler baskıların azalmasının sağlayarak kuyruk sokumu ağrısının giderilmesine yardımcı olur. Bunların yan ısıra kuyruk sokumu ağrısında rahatlamak için bir Uzman tarafından yapılacak masaj ağrıların azalmasını büyük bir oranda azaltır. Hastanın sıcak su torbaları ile bu bölge 10-15 dakika sıcak uygulama yapması da tedaviye destek olabilir. Kuyruk sokumu ağrısında bu tedavilerin yanı sıra aşırı ağrıya neden olan sakatlanma durumunda cerrahi yöntem gerekli olabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Doğum Sonrası Kuyruk Sokumu Ağrısı

Doğum Sonrası Kuyruk Sokumu Ağrısı

Güncel

Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Ağrısı

Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Ağrısı