Kuyruk Sokumu Kisti Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumu Kisti Nedir?

Kuyruk sokumu kisti; son zamanlarda gittikçe bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin çokluğu ile adını daha sık duymakta olduğumuz bir tümör çeşididir. Kuyruk sokumu kemiği insanların duruşundan diğer organlarının düzenine kadar etkili olan bir kemik türüdür. Bu kemik insanların sağlığı açısından önemli olduğu için herhangi bir zedelenme veya çarpma bile ileride kişinin birçok hareketinin kısıtlanmasına neden olabilir. İnsan oğlunun vücudun da bulundurduğu kemiklerin arasında kendi hareketini sağlamak amacı ve geliştirmek amacı ile kendi sıvısını üretme özelliğine sahip olan tek kemiktir.


Kuyruk sokumu bölgesinde yer alan organlar kuyruk sokumunda oluşan herhangi bir olumsuz durumdan direkt olarak etkilenmektedir. Aynı şekilde burada bulunan rahim bölgesi bağırsaklar ve idrar yolu organlarında oluşan herhangi bir olumsuz durumda ilk etkilenecek bölge kuyruk sokumu kemiği olacaktır. Aslında kuyruk sokumu kisti bir omurilik tümörüdür. Kemiğin içerisinde yer alan tümör zamanla birlikte kişinin birçok hareketinin kısıtlanmasına neden olur. Birçok organı da tehdit ettiği için mutlaka erken teşhis gerektirir. Bu erken teşhis sayesinde kişinin omuriliğine sıçrayacak olan tümörler ortadan kalkabilir ve diğer organlar da bu ağır tehlikeyi atlatabilir. Kötü huylu olan kuyruk sokumu kistin de ise cerrahi müdahaleler gerekli olabilir. Çünkü buraya yerleşen tümör kemiğe tutunarak burada yerini sağlamlaştırır. Bu da bir ameliyat gerektirmektedir. Kuyruk sokumu kisti ameliyatı ciddi ve hayati tehlike oluşturan bir ameliyat olduğu için bu kuyruk sokumu kistine ilk rastlanıldığı zaman tedavi olunması gerekmektedir.

Kuyruk Sokumu Kisti Yorumları

soru

Zeynep sevgi

23 Nisan 2024 Salı

Kızımda doğuştan kuyruk sokumu kisti var tedavisi nedir

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Kuyruk sokumu kisti (pilonidal sinüs) genellikle cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Doktorunuz, kistin boyutuna ve enfeksiyon durumuna bağlı olarak uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Bir çocuk cerrahı veya genel cerrah ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

soru

bayram coban

28 Nisan 2024 Pazar

Benim kuyruk sokumunda kist var bacagim ve belim agriyo tedavisi nasil

Cevap yaz
cevap

Ünsever

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba Bayram Bey. Bir çok kişi kuyruk sokumu hastalığına maruz kalmaktadır. Kuyruk sokumunda meydana gelen kist iyi huylu ya da kötü huylu tümör olabilir. Her ne şekilde olursa olsun yapılacak en güzel tedavi cerrahi müdahaledir. Rast gelindiği zaman ihmal edilmemesi gereken ve ivedi şekilde ameliyat olarak kistten kurtulmak gerekir.

soru

İsmail Hakkı sütçü

22 Nisan 2024 Pazartesi

Benim kuyruk sokumunda büyük bir kist mr sonucu olduğunu söylediler bundan sonra nasıl tedavi yaptırmam lazım ve hanği bölüme gitmem lazım

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Geçmiş olsun. Kuyruk sokumundaki kist için genellikle Genel Cerrahi bölümüne başvurman gerekmektedir. Doktor, kistin durumuna göre cerrahi müdahale veya diğer tedavi yöntemlerini önerebilir. En kısa zamanda bir Genel Cerrahi uzmanına görünmeni tavsiye ederim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuyruk Sokumu Çıban Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Çıban Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuyruk Sokumu Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Cinsiyet

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Cinsiyet