Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı, genellikle herkesin hayatında bir kez karşılaştığı şikâyetler içerisinde yer alır. Kuyruk sokumunda bulunan kemiğinin herhangi bir sonuçtan kırılması, zedelenmesi, bu bölümde bulunan dokunun hasar alması ile meydana gelirken; bu süreç bayanlarda daha farklı yapıda gösterir. Bayanların kemiksel yapısı bakımından kuyruk sokumu bölümü daha hassastır. Bu sebepten dolayı kuyruk sokumu hastalığını daha fazla yaşadıkları belirtilmektedir. Hamilelik içerisinde daha da fazla şiddetlenir.

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı, fiziksel şikâyetler içerisinde yer alır. Genellikle kuyruk sokumu ağrısı hafif ağrılar ile ortaya çıkarken daha sonrasında şiddetli olarak devam etmektedir. Bazı hamileliklerde ağrının birkaç ay sürdürdüğü söylenirken, bazı hamileliklerde ise doğuma kadar devam eder. Hatta bu sürecin doğumdan sonra da devam ettiği belirtilmektedir. Kuyruk sokumu ağrısının hamilelikte daha fazla görülmesinin başlıca sebepleri içerisinde kabızlık problemi yer alır. Özellikle bağırsak problemleri bağırsağı uygulanan baskı sebebiyle hamilelikte dışkının gerçekleştirilememesi bu ağrının şiddetini artırır. Kuyruk sokumu kemiğinde bulunan hasar hamilelik sürecinde ortaya çıkarak bu bölümden başlayan ağrı ile leğen kemiğine doğru yayılan ağrı halinde devam eder. Ayrıca kasık bölgesinin etkilenmesine sebebiyet verirken vücudun alt kısmına doğru yayılır.

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı, süreci içerisinde fazla kilo alınması, bebeğin büyümesiyle kuyruk sokumuna uygulanan baskınlar şikâyeti artırır. Ayrıca bu süreç içerisinde kıkırdağın etkilenmesine bağlı olarak hamilelikte sırt üstü sert zeminde yatılması uzun süre sabit pozisyonda kalınması veya sürekli geriye doğru oturulması bu problemin daha fazla yaşanmasına sebebiyet verir. Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının hamilelikte çoğalmasının nedenleri arasında araba kullanma, fazla yürüyüş yapılması, gereğinden fazla ağrı kaldırılması, cinsel ilişkiye gibi durumlarda ağrının tetiklenmesine sebep verdiği belirtilmektedir.

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı tedavisi nasıl yapılır?
  • Kuyruk sokumunda bulunan ağrının giderilmesi için hamilelik sürecinde uygulanan egzersizler ağrının giderilmesinde etkili olur. Germe hareketlerinde dikkatli olunması hamileliğin sürecinin etkilememesi açısından önemlidir. Ancak bu hareketlerin yapılmadan önce doktora sorularak yapılması tavsiye edilir.
  • Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı yaşayan kişilerin egzersiz fizyoterapisti ile egzersizlerini yapması daha sağlıklıdır.
  • Hamilelikte oluşan ağrıların giderilmesi için yüzme tavsiye edilmektedir. Suyun kaldırması sayesinde vücuttaki baskının azalması ile bu bölümde bulunan ağrının giderilmesi sağlanırken; fazla alınan kiloların verilmesine destek olur.
  • Bu süreç içerisinde kısa süreli yürüyüşler yapılması hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının giderilmesinde fayda sağlar. Günlük yapılacak 20 dakika yürüyüş sayesine ağrı azaltılır.
  • Hamilelikte yoga yapılması ile bu bölümde bulunan ağrılar giderilir.
  • Kuyruk sokumu ağrılarının giderilmesi için sert zeminde oturulmasının yanında kişinin oturma yastığı kullanılması veya oturma simidi ile bu bölümde bulunan ağrılarının hafifletilmesi sağlanır.
  • Ayrıca hamilelerin pozisyon değişirken ani hareket etmemesi, dikkatli davranması, bu bölümde bulunan ağrının azalmasını sağlar.
  • Bu süreç içerisinde düz ayakkabı giyinmeleri ağrıda azalmayı destekler.
  • Yatma pozisyonunda sırt üstü yatmak yerine sağ veya sol tarafa dönerek yatılması bu bölümde bulunan ağrının azalmasını sağlar.
  • Hamilelik içerisinde kuyruk sokumu ağrısının kesin tedavisi olmadığı için yapılacak ufak uygulamalar ile ağrıda azalma sağlanır.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni