Kuyruk Sokumu Kemiği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumu Kemiği Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu kemiği; kuyruk sokumu kemiği insanlarda faal olmayan bir kemik olmasının yanı sıra hayvanlarda aktif ve çok önemli bir kemiktir. İnsanlarda kuyruk sokumu kemiği sırtta bel omuru kemiklerinin birleşim noktasında bulunan bir kemiktir. Pelvis kemiği (Leğen) ile bağlantılı olan bu kemik sıkı lif ve bağlar ile bağlantı yaparak pelvis kemiğine (Leğen kemiği) destek sağlar. Hayvanlarda ise bu kemik kuyruğun başlangıç kemiğidir ve kuyruğa hareket ve destek verir. İnsanlarda kuruk sokumu kemiği kendi içinde sabit oynamaz eklemden oluşmuştur fakat sağrı kemiği ile yapmış olduğu eklem ise oynar eklemden oluşmuştur. Bu oynak eklemin avantajı ise doğum sırasında bebeğin bu kemiğe sürtünerek gelmesinden dolayı bu eklemin esneyip bebeğin rahatça doğabilmesi için avantaj sağlamaktadır. Boyun kemiklerinden başlayıp bel ve sırt kemikleri ile kuyruk sokumu kemiği insanda dengede durmayı sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu kemikler birleşim noktaların ile iskelet sistemine şekil ve denge verir. Kuyruk sokumu kemiği vücudun hassas bir yerinde olup dış etmenlere, travmalara, enfeksiyonlarda çabuk etkilenmektedir.

Kuyruk sokumu kemiğinde oluşabilecek rahatsızlıkların neden olur?
 • Bölgeye aşırı baskı
 • Zorlama
 • İncinme
 • Tümör
 • Obezite veya aşırı zayıflık hali
 • Kemik kanseri
 • Kırık ve çıkıklar
Kuruk sokumunda oluşabilecek incinmeler kuyruk sokumunda ağrı hissine sebebiyet verebilir. Bu incinmeler spor esnasında, kaza esnasında oluşabilmektedir. Kuyruk sokumu kemiği bisiklete binmede, ata binmede zorlanabilir. Kuyruk sokumu bu aşırı spor aktivitelerinde zorlanması sonucu hafif bir ağrı ile de seyredebilir ya da kırık ve çıkık oluşabilmektedir. Kuyruk sokumu kemiği, obezite ve yaşa bağlı olarak da baskı oluşturup incinebilir. Kuyruk sokumunda oluşabilecek tümör, kırık, çıkık gibi durumlar da ciddi ağrılara sebebiyet verebilir.

Kuyruk sokumu kemiği ağrısının tedavisi nasıl yapılır?
 • Uygun duruş pozisyonun belirlenmesi
 • Özel minderlerde yatılması
 • Bölgeye sıcak uygulamalar yapılması
 • Bölgeye masaj yapılması
 • Medikal tedavi (İlaç uygulamaları)
 • Fizik tedavi
 • Ameliyat
Kuyruk sokumu kemiği ağrıları yanlış duruş pozisyonu ve anormal yürüyüşten kaynaklanabilmektedir. Yürüyüş ve normal duruş pozisyonuna geçilmesi ağrıyı durdurur. Kuyruk sokumu kemiğindeki ağrılarda sıcak uygulamalar ağrının azaltılmasında faydalı olur. Kuyruk sokumu kemiği ağrılarında bu uygulamaların yapılmasında dahi geçmiyorsa konusunda Uzman bir hekime başvurun. Hekim, uygun gördüğü taktirde ilaç uygulaması, fizik tedavi veya ameliyat gibi tedavi şeklini belirleyecektir. Ağrının sebebinin duruş veya anormal yürüyüşten kaynaklı olmayıp; tümör, kırık, çıkık gibi bir durumlardan kaynaklı olabilir. Kuyruk sokumu kemiği ağrılarını ağrı kesici gibi ilaçlarla yatıştırıp önemsiz düşünülmelidir. Zaman kaybetmeden hekiminize başvurup uygun tedavi seçeneğini belirleyiniz.

Kuyruk Sokumu Kemiği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuyruk Sokumu Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Delik Nedenleri?

Kuyruk Sokumu Delik Nedenleri?

Kuyruk Sokumu Batması Nasıl Geçer?

Kuyruk Sokumu Batması Nasıl Geçer?

Kuyruk Sokumu Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Batması Belirtileri ve Tedavisi