Kuyruk Sokumu Yamukluğu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumu Yamukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu yamukluğu, Kuyruk bölgesinde bulunabilen kemiklerde farklı nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilen yamukluk sorunlarından kaynaklanabilmektedir. Bu durum birçok zaman insanların yanlış oturuş şekillerinden kaynaklansa da kuyruk sokumu yamukluğuna neden olabilen birçok durum bulunabilmektedir.

Kuyruk sokumu yamukluğu, insanlarda belli olan bir noktaya kadar çok ciddi olan problemlere neden olmasa da belli bir yerden sonra kişilerde sakatlık sorunlarına neden olabilir. Genellikle hareket etmede güçlük ya da bazı hareketleri yapamamak çok karşılaşılan sorunlardandır.

Kuyruk sokumu yamukluğu kimlerde görülür?

Kuyruk sokumu yamukluğu, yetişkinlerdeki kadar olmasa da bazen çocuklarda da karşılaşılabilen bir problemdir. Ancak bu durum insanlarda da bazen doğuştan gelebilen bir sorun olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Ancak bir bebekte bu durum var ise çok büyük ihtimal ile problem doğum ile bekte meydana gelebilmektedir. Genellikle yetişkinlerde kuyruk sokumu yamukluğu oluşabilmesi problemin daha sonradan olabildiğini ortaya çıkarabilmektedir.

Kuyruk sokumu yamukluğu neden olur?

Kuyruk sokumu yamukluğu, insanlarda özellikle çok şiddetli olabilen ağrılara neden olabilmektedir. Bu nedenle ise hastalığın belli olan bir yerinden sonra kişi istemez ise doktora gitmek zorunda kalabilmektedir. Normalde ise kuyruk sokumu kemiği insanın vücudunda bulunan ya da oldukça küçük olan bir kemiktir. İnsanlarda da ideal ola duruş şekillerinin sağlanabilmesi ve oturma durumunda ise kalçaya gelen yükün eşit olan bir şekilde dağıtılması ya da buna benzeyen birçok görevin yapılabilmesinde kuruk sokumu kemiği etki yapabilmektedir. Bu nedenle ise kuyruk sokumu yamukluğu insanlarda da bu durumların sağlanamamasına sebep olabilmektedir.

Kuyruk sokumu yamukluğuna sebep olan faktörler

Kuyruk sokumunaalınabilen bir darbe veya kaza insanlarda omurga ya da kuyruk sokumu bölgesinde sık sık darbeler alınabilmektedir. Yaygın olan şekilde karşılaşılan bu durum ise direk olarak kuyruk sokumu bölgesinin darbeler açık olan bölgede olabilmesine bağlıdır. Kuyruk sokumuna düşme, çarpma ya da bunlar ile oluşabilen trafik kazası ve iş kazası durumunda da kuyruk sokumu yamukluğu ortaya çıkabilmektedir.

Kuyruk Sokumu Yamukluğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuyruk Sokumu Rahatsızlıkları

Kuyruk Sokumu Rahatsızlıkları

Güncel

Kuyruk Sokumu Kıl Temizliği

Kuyruk Sokumu Kıl Temizliği