Hamilelerde Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelerde Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelerde kuyruk sokumu ağrısı; Kuyruk sokumu ağrısı hamile bayanların sıklıkla şikâyet ettikleri bir durumdur. Özellikle hamileliğin 4 veya 5. Aylarından itibaren başlayıp son aylarına doğru iyice artan bir ağrıdır. Bunun sebebi kadınların hamilelik döneminde sürekli hormonal değişikliklere maruz kalması neden olmaktadır. Ayrıca kuyruk sokumu kemiği bacakları birbirine bağlayan üç çeşit kemiğin birleşmesinden oluşan bir kemiktir. Bacaklara aşırı yük bindiğinde hamilelikte kuruk sokumu ağrısı görülmesi kaçınılmazdır. Hamileliği çekilmez hale getiren bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür.

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının en başlı nedenlerinden biri düşmedir. Ancak bazı rahatsızlıkların belirtisi de olabilir. Ayrıca hamilelikte bel ağrısının yansıması da olabilir. Hamilelikte bebek büyüdükçe ağırlığı artacaktır ve bu da bel ağrısına ve bel ağrısı eşliğinde kuyruk sokumu ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca kişinin çocuklukta geçirdiği bir kaza sonucu veya düşme sonucu kuyruk sokumunda oluşan hasarın hamilelikte bebeğin verdiği yükle birlikte tekrarlayarak su yüzüne çıkması da olabilir. Ayrıca hamilelikte uzun süre ayakta durma ve yol yürüme veya tam tersi uzun süre oturarak yolculuk etme sonucu da bel ve kuyruk sokumu ağrısına yol açabilir. Ayrıca hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının nedenlerinden biri de vitamin D eksikliğinden meydana gelmektedir.

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının tedavileri nelerdir?

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrılarının çeşitli tedavileri bulunmaktadır. Bunların içinde en kolayı manüel tedavidir. İlk olarak hasta bir simide oturup kuyruk sokumuna ağırlık vermemesi gerekir. Ayrıca geceleri yan yatması da rahat etmesini sağlayacaktır. Hasta simide oturup veya yan yatmasına rağmen herhangi bir rahatlamaya kavuşamazsa kadın doğum uzmanı izini ile 12. Haftadan sonra makattan manüel tedavi yapılmaktadır. Kuyruk sokumu kemiğini rahatlatmakla birlikte bir miktar geriye almak şeklindedir. Ayrıca doğum için genişleyen yandaki eklemler gevşetiliyor. Bu şekilde yapılan tedavinin sonucunda hamilelikte kuyruk sokumu ağrılarını azaltarak kişinin rahat oturup yatması sağlanabiliyor.

Hamilelerde Kuyruk Sokumu Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni