Kuyruk Sokumu Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumu Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Eğriliği: Tam olarak aslında insanların kuyruk bölgesinde bulunan kemiklerde, bazı nedenlere bağlı eğrilik oluşması durumuna kuyruk sokumu eğriliği denir. Kuyruk sokumu birçok travmaya açık olan bir bölgedir. Alınan darbeler, hasarlar, oturuş pozisyonu ve günlük hareketle ilgili özel alışkanlıklarımız kuyruk sokumunda eğriliğe neden olmaktadır. Genelde ciddi bir sorun olarak görülmez ancak tedavi edilmediği takdirde, ilerlediği sürece hastayı sakatlığa kadar götürecek semptomlar yaratabilir.

Vücuttan kalçaya gelen ağrıyı dağıtmak gibi birçok görevi bulunan kuyruk sokumu kemiği, çok küçük bir kemiktir. Omurganın uç bölgesinde ve kalçanın hemen üzerinde bulunur. Kuyruk sokumu eğriliği, yetişkinler kadar olmasa da bebeklerde de görülebilen bir sıkıntıdır. Eğrilik, çok şiddetli ağrılara sebep olur, bu yüzden hasta belli bir zaman sonra doktora gitmek zorunda kalır.

Kuyruk Sokumu Eğriliği Neden Olur?

Kuyruk sokumu üzerine düşme, çarpma trafik kazası geçirmek ve iş kazaları eğriliğe sebep olabilir. Sürekli oturarak çalışan veya sürekli oturan insanların, yanlış oturma pozisyonları da eğriliğe yol açar. Özellikle de ağır işte çalışan insanlarda, kuyruk sokumu eğriliği fazlaca görülmektedir. Önlem alabilmek adına sağlık kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir. Yanlış oturmadan kaynaklanan eğrilikler de ise oturuşumuzu ve duruşumuzu değiştirmek için çaba sarf etmeli, ortopedik koltuk ya da sandalyeler kullanmalısınız.

Fazla kilolarda kuyruk sokumuna çok yük bindirmekte, omurga ve iskelet yapısını zorlamaktadır. Bu zorlama kuyruk sokumu eğriliğine sebep olmakta ve hastanın yaşam kalitesini çok düşürecek ağrılara yol açmaktadır. Hem sağlığımız için hem de bu tarz şikâyetlerimizin azalmasını ve önlenmesini sağlamak adına kilo vermeniz önerilir.

Kuyruk Sokumu Eğriliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kuyruk sokumu eğriliği, herhangi bir ilaçla ya da fizik tedavi ile dışlanabilecek bir hastalık değildir. Eğriliğin tedavisinin tek yolu cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale gerektiren işlemler, hastalığın boyutuna ve derecesine göre değişiklik göstermektedir. Müdahale ile hastanın kemik eğriliği düzeltilir. Hasta bu aşamadan sonra hiçbir sıkıntı yaşamadan normal yaşamına dönebilir.

Rahatsızlığın doğru tanısı ve tetkiki için, bir ortopedi doktorundan yardım almak ve bilgilendirilmekte fayda vardır. Sonuç olarak birçok hastalıkta olduğu gibi kuyruk sokumu eğriliğini de engelleyecek önlemler alabiliriz. İşe, kilomuzu korumakla başlarsak birçok hastalığı büyük derecede önlemeyi başarmışız demektir. Kas ve iskelet sistemi sağlına dikkat etmeli, vücudumuzda sakatlık oluşturacak hareketlerden ve işlerden kaçınmalıyız. Ağır bir işte çalışıyorsak dikkatli hareket etmek ve kendimizi korumaya almak iyi sonuçlar doğurur. Kuyruk sokumu eğriliğini engellemek için maddelendirdiğimiz birçok hareketi, genel sağlığımızı korumak içinde kullanmalı, oturuş ve duruş pozisyonumuza da dikkat etmeliyiz.

Kuyruk Sokumu Eğriliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni