Sağ Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ kuyruk sokumu ağrısı, Kronik bir neden ya da dış etkenlerden dolayı meydana gelmektedir. Meydana gelen ağrı zaman zaman ortaya çıkabilir ve kaybolabilir. Bazen de oturma esnasında ortaya çıkabilir. Burada neden çok önemlidir. Kuyruk sokumu sırtımızdan geçen omurilik sisteminin son noktası olmaktadır. Bu yüzden de hassas bir noktada bulunmaktadır.

Sağ kuyruk sokumu ağrısı oluşmadan önce ne tür bir aktivite içinde olduğunuz çok önemli olmaktadır. Bu ağrı düşme sonucumu, kaza sonucumu, vücutta oluşan bir tümör ya da kemik erimesi sonucumu oluştuğu çok önemlidir. Bu bölgede sıkıntı yaşayanlar belli bir yönde hareket kısıtlaması yaşayabilmektedirler. Mesela sağ tarafa eğildiği zaman ağrı biraz daha artar ya da yürürken sağ ayak üzerine basıldığında ağrı artış gösterir.

Sağ kuyruk sokumu ağrısı neden olur?
  • Sağ kuyruk sokumu ağrısında ana neden düşme ya da bölgeye alınan bir darbe olmaktadır. Özellikle karlı havalarda düşme olayları çok yaşanmaktadır. Bu düşme de genelde kalça üstüne doğru olmaktadır. Aynı düşme kaygan bir zemine basma, merdivende ayağın boşa gelerek kayması, bu pateni gibi bir spor yaparken düşme en çok bu bölgenin zedelenmesine neden olabilecek tehlikelerdir. Düşme anından hemen sonra belki bir şey hissedilmeyebilir. Vücut sıcak olduğu için sadece anlık bir kas ağrısı gibi düşünülür. Ancak dinlenme moduna geçtiğiniz zaman ve sonrasında ağrı kuyruk sokumunda hissedilmeye başlar. Oturma imkânsız hale gelir. Direk bir batma ve ağrı hissi meydana gelir. Bu durumdan şüphe ediyorsanız kendi başınıza ağrı kesici ya da kas gevşeticiler ile çözüm sağlamaya çalışmayın. Derhal bir doktora görünmenizde büyük fayda olacaktır.
  • Diğer bir neden kişinin kendi fiziksel durumunun getirdiği nedenler olmaktadır. Aşırı kilolu insanlarda oturma esnasında kuyruk sokumuna baskı olmaktadır. Bu baskı neticesinde kırılma ya da çatlama meydana gelebilmektedir. Bazen kuyruk sokumu düşmesi denilen olay meydana gelmektedir. Sağ kuyruk sokumu ağrısı bu kişilerde oturma pozisyonuna göre ortaya çıkmaktadır. Fiziksel nedene başka bir örnek ise kişide meydana gelen kemik erimesi olmaktadır. Bu nedende nadir olsa bile etkenlerden biridir.
Sağ kuyruk sokumu ağrısı tedavi nasıl yapılır?

Sağ kuyruk sokumu ağrısının tedavisinde ilk etapta fizik tedavi ve dinlenmek gerekir. Eğer çok büyük bir kaza sonucu kırılma meydana gelmiş ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Çünkü kaza sonucunda bölgede başka kırılmalar ve kas hasarları meydana gelmiş olabilmektedir. Kişinin oturmasını rahatlatacak özel tasarım yastıklar kullandırılmaktadır. Bu yastıkların orta kısmı simit gibi boş olduğu için tedavi sürecinde kuyruk sokumuna baskı giderilmiş olacaktır.

Sağ Kuyruk Sokumu Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuyruk Sokumu Çekme Yöntemleri

Kuyruk Sokumu Çekme Yöntemleri

Kuyruk Sokumu Apse Boşaltma Nasıl Yapılır?

Kuyruk Sokumu Apse Boşaltma Nasıl Yapılır?

Kuyruk Sokumu Kemiği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Kemiği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Delik Nedenleri?

Kuyruk Sokumu Delik Nedenleri?

Kıl Dönmesi Kuyruk Sokumu Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Dönmesi Kuyruk Sokumu Belirtileri ve Tedavisi